GNEE tillverkar 1060 aluminiumböjar för rörsystem som behöver lätta, hög-ledningsförmåga och korrosionsbeständiga-kopplingar. Vi levererar 45 graders, 90 graders och 180 graders armbågar i standard och anpassade storlekar, med stumsvets-, gängade och flänsade anslutningar.
Som fabriks-direkt tillverkare hanterar vi både små provbeställningar och bulkproduktion. Skicka oss din ritning eller speclista för en offert inom 24 timmar.
1060 Aluminium Armbåge Specifikationer
|
Parameter |
Specifikation |
|
Produkt |
1060 aluminium armbåge |
|
Legering |
1060 / EN AW-1060 |
|
Aluminium serien |
1xxx |
|
Aluminiuminnehåll |
Större än eller lika med 99,6 % |
|
Humör |
O / Som specificerat |
|
Armbågsvinkel |
45 grader, 90 grader, 180 grader, anpassad |
|
Radie |
Lång radie (1,5× NPS) / Kort radie (1,0× NPS) |
|
Förbindelse |
Stumsvets / Gängad / Flänsad / Anpassad |
|
Tillverkning |
Sömlös / Svetsad / Formad |
|
Ytterdiameter |
DN15–DN300 (1/2"–12"), anpassad |
|
Väggtjocklek |
1–10 mm, Custom |
|
Yta |
Bruksfinish / Anodiserad / Anpassad |
|
Standard |
ASTM B361 / ASME B16.9 / Kundspecifikation |
|
Inspektion |
Visuell / Dimensionell / Material |
|
Certifiering |
MTC (EN 10204 3.1 / 3.2) |
|
MOQ |
Förhandlingsbar (beror på storlek och anpassning) |
|
Ledtid |
15–35 dagar (standard) / 25–45 dagar (anpassad) |
Dimensioner, legeringsskick och standarder bör bekräftas enligt din projektspecifikation.
Läs mer:Armbåge i aluminium

1060 Aluminium Materialegenskaper
|
Egendom |
1060 (O Temper) |
|
Aluminiuminnehåll |
Större än eller lika med 99,6 % |
|
Densitet |
2,70 g/cm³ |
|
Draghållfasthet |
60–95 MPa |
|
Avkastningsstyrka |
Större än eller lika med 28 MPa |
|
Förlängning |
Större än eller lika med 25 % |
|
Elektrisk ledningsförmåga |
~62 % IACS |
|
Värmeledningsförmåga |
~231 W/(m·K) |
|
Smältområde |
646–657 grader |
|
Korrosionsbeständighet |
Bra i atmosfäriska förhållanden |
|
Svetsbarhet |
Bra (TIG/MIG) |
|
Formbarhet |
Excellent |
1060 är kommersiellt rent aluminium. Dess främsta fördelar är konduktivitet, korrosionsbeständighet, formbarhet och låg vikt. Dess huvudsakliga begränsning är låg mekanisk hållfasthet - det är inte en strukturell legering.
1060 aluminiumarmbågstyper
1060 90 graders armbåge i aluminium- Vanligaste typen. Ändrar rörriktningen med 90 grader.
1060 45 graders armbåge i aluminium- Ändrar rörriktningen med 45 grader . Används för mjukare svängar och jämnare färdväg.
1060 180 graders armbåge i aluminium- Vänder om rörriktningen. Används i returslingor och U-böjkonfigurationer.
1060 aluminiumarmbåge med lång radie (LR)- Mittlinjeradie=1.5× NPS. Jämnare flöde, lägre tryckfall. Föredraget när flödesegenskaper har betydelse.
1060 aluminiumarmbåge med kort radie (SR)- Mittlinjeradie=1.0× NPS. Används där installationsutrymmet är begränsat.
1060 Seamless Armbåge i aluminium- Ingen längsgående svets i kopplingskroppen. För projekt som kräver sömlös konstruktion per spec.
1060 Svetsad Armbåge i aluminium- Tillverkad genom formning och svetsning. Vanligt för större storlekar och anpassade konfigurationer. Lägre kostnad än sömlös för de flesta storlekar.
Standarder
ASTM B361- Täcker fabrikstillverkade-svetsbeslag av aluminium. Adresserar materialkrav, tillverkning och testning. 1060 är en listad legering enligt denna standard.
ASME B16.9- Täcker mått och konfigurationer för fabriks-tillverkade stumsvetsar-. Används tillsammans med ASTM B361 när dimensionell överensstämmelse krävs.
Dessa två standarder tar upp olika aspekter: ASTM B361 täcker material och tillverkning; ASME B16.9 täcker dimensioner. De är inte utbytbara.
Vi accepterar även kundspecifikationer, tekniska ritningar och företagsstandarder. Skicka oss din specifikation så bekräftar vi produktionskraven innan du citerar.
Läs mer:Standard för aluminiumrörkopplingar
1060 vs 6061 aluminium armbåge
|
Egendom |
1060 |
6061 |
|
Serie |
1xxx |
6xxx |
|
Aluminiuminnehåll |
Större än eller lika med 99,6 % |
~97.9% |
|
Densitet |
2,70 g/cm³ |
2,70 g/cm³ |
|
Draghållfasthet (O) |
60–95 MPa |
290–310 MPa (T6) |
|
Elektrisk ledningsförmåga |
~62 % IACS |
~43 % IACS |
|
Värmeledningsförmåga |
~231 W/(m·K) |
~167 W/(m·K) |
|
Bäst för |
Konduktivitet, korrosionsbeständighet, lätt |
Styrka, strukturell användning |
Välj 1060när ledningsförmåga, korrosionsbeständighet, formbarhet eller vikt betyder mer än styrka.
Välj 6061när beslaget måste klara mekaniska belastningar eller strukturella påfrestningar.
Rätt legering beror på din applikation. Om du inte är säker på vilken du ska välja, skicka oss dina driftsvillkor så kommer vi att rekommendera.
Tillämpningar av 1060 Aluminium Armbow
Elektriska ledningssystem- Samlingsskenor, ledarrör och anslutningar till elektrisk utrustning. 1060 har ~62 % IACS-konduktivitet, vilket gör den lämplig där strömflödet är en faktor.
VVS och ventilationskanaler- Aluminiumkanalsystem och luftdistributionsrör där låg vikt och korrosionsbeständighet krävs. Obs: 3003 är vanligare för HVAC, men 1060 används när högre konduktivitet eller specifika specifikationer kräver det.
Arkitektoniska och dekorativa rör- Räcken, ledstänger, ramverk och stödstrukturer där aluminiums utseende och korrosionsbeständighet värderas. Låg styrka betyder att den är avsedd för icke-last-bärande användning.
Utrustningsanslutningar- Anslutning av aluminiumrör till tankar, kärl, värmeväxlare och processutrustning i icke-frätande drift.
Lågt-vätskerör- Icke-korrosiv vatten-, luft- och allmän vätskeöverföring där systemtrycket är lågt och korrosionsbeständigheten är viktigare än styrkan.
Rörledningar för livsmedelsindustrin- Icke-frätande mat- och dryckeslinjer där aluminium är ett accepterat material. Verifiera regelefterlevnad för din specifika produkt och marknad.
Viktig:1060 aluminium är INTE lämplig för starka alkaliska lösningar (NaOH, KOH), starka syror eller vissa saltlösningar. Kontrollera alltid materialkompatibilitet med dina specifika media, temperatur, koncentration och tryck innan du beställer.
Hur man beställer
Skicka följande information för en korrekt offert:
|
Punkt |
Exempel |
|
Legering |
1060 |
|
Vinkel |
90 grader |
|
Rörstorlek |
DN50 / 2" / OD 60,3 mm |
|
Väggtjocklek |
3 mm / Schema 40 |
|
Radie |
Lång radie |
|
Förbindelse |
Stumsvets |
|
Standard |
ASTM B361 |
|
Kvantitet |
200 st |
|
Yta |
Mill Finish |
|
Inspektion |
Standard/Tredje-part (SGS, BV) |
|
Dokumentation |
MTC EN 10204 3.1 |
För anpassade armbågar, skicka en ritning med mått och toleranser. Om du inte har en ritning, ange: OD, väggtjocklek, vinkel, radie, anslutningstyp, kvantitet och tillämplig standard.
Vi kommer att granska och bekräfta produktkonfigurationen innan vi citerar.
Custom Manufacturing
Vi producerar icke-standardbågar per kundritningar:
Anpassad OD och väggtjocklek
Speciella vinklar (t.ex. 30 grader, 60 grader, 135 grader)
Icke-standard centerlinjeradie
Speciell ändförberedelse (flänsad, gängad, anpassad fas)
Speciell ytbehandling (anodiserad, borstad, polerad)
Ritningsbaserad-produktion
En teknisk ritning är den mest användbara ingången för anpassade beställningar. Om ingen ritning finns tillgänglig, ange nyckelmåtten som anges ovan.
Förpackning och leverans
Plastfilmskydd för att förhindra ytrepor
Kartonger för små beslag
Träfodral för stora-beställningar
Träpallar för bulktransporter
Anpassad exportförpackning enligt kundens krav
Packningsbilder tillhandahålls före leverans
Ledtid: 15–35 dagar för standardstorlekar, 25–45 dagar för anpassade beställningar, beroende på kvantitet och komplexitet.

Kvalitetsinspektion
Varje beställning inspekteras enligt överenskomna krav:
Dimensionell: OD, väggtjocklek, vinkel, centrum-till-ände, radie, ändgeometri
Yta: Inga sprickor, bucklor, djupa repor, formningsdefekter, svetsfel
Material: Legeringsverifiering per fabrikstestcertifikat
Dokumentation: MTC (EN 10204 3.1/3.2), dimensionell inspektionsrapport, packningsfoton
Tredjepartsinspektion tillgänglig: SGS, BV, TUV.

FAQ
Kan 1060 aluminium armbågar svetsas?Ja. TIG- och MIG-svetsning fungerar båda. Använd ER1100 eller ER4043 fylltråd. Följ standardförfaranden för aluminiumsvetsning - rengör ytan, kontrollera värmetillförseln och använd korrekt fogförberedelse.
Vad är skillnaden mellan 1060 och 6061?1060 har mer än eller lika med 99,6% aluminiuminnehåll, ~62% IACS-konduktivitet och 60–95 MPa draghållfasthet. 6061 har ~290 MPa draghållfasthet (T6) men lägre konduktivitet (~43% IACS). Välj 1060 för konduktivitet och korrosionsbeständighet; välj 6061 för styrka.
Är 1060 lämplig för kemikalierör?Endast för specifika icke-frätande media. 1060 motstår atmosfärisk korrosion men angrips av starka alkalier, starka syror och vissa salter. Kontrollera materialkompatibilitet innan du beställer.
Vilken MOQ behöver du?MOQ beror på storlek och anpassningsnivå. Kontakta oss med dina krav - vi hanterar både provbeställningar och bulkproduktion.
Vad är ledtiden?15–35 dagar för standardstorlekar. 25–45 dagar för anpassade beställningar. Faktisk ledtid beror på kvantitet, materialtillgänglighet och produktionsschema.
Begär en offert
Skicka oss dina krav - storlek, vinkel, väggtjocklek, radie, anslutningstyp, standard, kvantitet och ritning (för anpassade beställningar).
GNEE är en tillverkare av aluminiumrördelar som levererar standard- och anpassade armbågar till industrikunder över hela världen. Vi kommer att granska dina krav och offerter inom 24 timmar.
